ODDELENIE II. PRAVIDLÁ A ODPORÚČANIA

KAPITOLA III. NOMENKLATÚRA TAXÓNOV PODĽA ICH HIERARCHICKEJ ÚROVNE

SEKCIA 1. MENÁ TAXÓNOV V HIERARCHICKÝCH ÚROVNIACH VYŠŠÍCH NEŽ ČEĽAĎ

 

Článok 16

16.1. Meno taxónu v úrovni vyššej než čeľaď sa považuje za podstatné meno v množnom čísle a píše sa s veľkým začiatočným písmenom. Takéto mená môžu byť buď (a) automaticky typifikované mená, ktoré sa tvoria nahradením koncovky -aceae v oprávnenom mene zahrnutej čeľade, ktoré je založené na rodovom mene, koncovkou označujúcou hierarchickú úroveň (ktorej predchádza spájajúca samohláska -o-, ak sa koncovka začína spoluhláskou) tak, ako je uvedené v Odp. 16A.1-3 a v Čl. 17.1; alebo (b) opisné mená, ktoré sa netvoria takýmto spôsobom a ktoré sa vzťahujú na taxóny s uznávaným vymedzením a ktoré sa môžu používať nezmenené v rôznych hierarchických úrovniach.

Príklad 1. Automaticky typifikované mená v úrovni vyššej než čeľaď: Magnoliophyta založené na Magnoliaceae; Gnetophytina založené na Gnetaceae; Pinopsida založené na Pinaceae; Marattiidae založené na Marattiaceae; Caryophyllidae a Caryophyllales založené na Caryophyllaceae; Fucales založené na Fucaceae; Bromeliineae založené na Bromeliaceae.

Príklad 2. Opisné mená v úrovni vyššej než čeľaď: Anthophyta, Chlorophyta, Parietales; Ascomycota, Ascomycotina, Ascomycetes; Angiospermae, Centrospermae, Coniferae, Enantioblastae, Gymnospermae.

 

16.2. Pri automaticky typifikovaných menách meno pododdelenia alebo podkmeňa, ktoré zahŕňa typ prijatého mena oddelenia alebo kmeňa, ďalej meno podtriedy, ktorá zahŕňa typ prijatého mena triedy, ako aj meno podradu, ktoré zahŕňa typ prijatého mena radu, majú byť založené na tom istom type ako zodpovedajúce meno vo vyššej hierarchickej úrovni.

 

Príklad 3. Pteridophyta Bergen & B. M. Davis (1906) a Pteridophytina B. Boivin (1956); Gnetopsida Engl. (1898) a Gnetidae Cronquist & al. (1966); Liliales Perleb (1826) a Liliineae Rchb. (1841).

 

16.3. Ak bolo automaticky typifikované meno v úrovni vyššej než čeľaď uverejnené s nevhodnou latinskou koncovkou, ktorá nesúhlasí s tými, ktoré sú uvedené v Odp. 16A.1-3 a Čl. 17.1, koncovka sa musí zmeniť tak, aby zodpovedala týmto štandardom, bez zmeny citácie autora alebo dátumu uverejnenia (pozri Čl. 32.5). Avšak ak boli tieto mená uverejnené s nelatinskou koncovkou, nie sú platne uverejnené.

 

Príklad 4. „Cactarieae“ (Dumortier, 1829, založené na Cactaceae) a „Coriales“ (Lindley, 1833, založené na Coriariaceae), obe mená, ktoré boli uverejnené pre taxóny v úrovni radu, sa majú opraviť na Cactales Dumort. (1829) a Coriariales Lindl. (1833).

Príklad 5. Avšak meno Acoroidées (Kirschleger, Fl. Alsace 2: 103. 1853 – júl 1857) uverejnené pre taxón v úrovni radu sa nemá prijať ako „Acorales Kirschl.“, pretože malo francúzsku a nie latinskú koncovku. Meno Acorales bolo neskôr platne uverejnené Revealom (in Phytologia 79: 72. 1996).

 

Poznámka 1. Termíny „divisio“ a „phylum“ a ich ekvivalenty v moderných jazykoch sa považujú za zodpovedajúce tej istej hierarchickej úrovni. Ak sú termíny „divisio“ a „phylum“ použité zároveň na označenie odlišných hierarchických úrovní, je to v rozpore s Čl. 5 a zodpovedajúce mená nie sú platne uverejnené (Čl. 33.7).


16.4. Ak bola pri tvorbe mena triedy, oddelenia alebo kmeňa pred koncovkou -phyceae alebo -phyta vynechaná jedna zo slovných častí -monad-, -cocc-, -nemat- alebo -clad- tvoriacich druhý pád jednotného čísla kmeňa druhej časti mena zahrnutého rodu, takéto skrátené meno triedy, oddelenia alebo kmeňa sa považuje za založené na zodpovedajúcom rodovom mene, ak je toto odvodenie zreteľné alebo je uvedené pri ustanovení mena príslušnej skupiny.

 

Príklad 6. Autor mena Rhaphidophyceae Chadef. ex P. C. Silva (1980) uviedol, že toto meno je založené na mene Rhapidomonas F. Stein (1878).

 

Poznámka 2. Zásada priority nie je záväzná pre mená taxónov v úrovni vyššej než čeľaď (Čl. 11.9; pozri ale Odp. 16B).


Odporúčanie 16A

16A.1. Meno oddelenia alebo kmeňa by malo byť zakončené koncovkou -phyta s výnimkou oddelení alebo kmeňov húb, ktorých mená by mali byť zakončené koncovkou -mycota.

16A.2. Meno pododdelenia alebo podkmeňa by malo byť zakončené koncovkou -phytina s výnimkou pododdelení alebo podkmeňov húb, ktorých mená by mali byť zakončené koncovkou -mycotina.

16A.3. Meno triedy alebo podtriedy by malo byť zakončené takto:

(a) pri riasach: -phyceae (trieda) a -phycidae (podtrieda);

(b) pri hubách: -mycetes (trieda) a -mycetidae (podtrieda);

(c) v ostatných skupinách rastlín: -opsida (trieda) a -idae ale nie -viridae (podtrieda).

 

Odporúčanie 16B

16B.1. Autori by mali pri výbere medzi typifikovanými menami pre taxón v úrovni vyššej ako čeľaď vo všeobecnosti dodržiavať zásadu priority.

 

<-- späť

ďalej -->