ODDELENIE II. PRAVIDLÁ A ODPORÚČANIA

KAPITOLA V. ZAMIETNUTIE MIEN

 

Článok 58

58.1. Ak je k dispozícii epiteton v neoprávnenom mene, môže sa použiť v inej kombinácii v tej istej alebo v inej hierarchickej úrovni, ak nie je k dispozícii iné epiteton z mena, ktoré má v tejto hierarchickej úrovni prioritu. Výsledné meno sa potom považuje za nové, a to buď za nomen novum s tým istým typom ako neoprávnené meno (pozri tiež Čl. 7.5 a Čl. 33, Pozn. 2), alebo za meno nového taxónu s odlišným typom. Jeho priorita sa nedatuje od uverejnenia neoprávneného mena.

Príklad 1. Meno Talinum polyandrum Hook. (1855) je neoprávnené, pretože je mladším homonymom mena T. polyandrum Ruiz & Pav. (1798). Keď Bentham v roku 1863 preradil T. polyandrum Hook. do rodu Calandrinia, nazval ho C. polyandra. Toto meno má prioritu od roku 1863 a cituje sa ako C. polyandra Benth., a nie C. polyandra (Hook.) Benth.

Príklad 2. Keď Acharius (Syn. Meth. Lich.: 326. 1814) opisoval Collema tremelloides var. cyanescens, citoval v synonymii meno C. tremelloides var. caesium Ach. (Lichenogr. Universalis: 656. 1810), a tým spôsobil, že jeho nové meno je neoprávnené. Epiteton cyanescens bolo prevzaté do kombinácie Parmelia cyanescens Schaer. (1842), ale tá je mladším homonymom mena P. cyanescens (Pers.) Ach. (1803). Avšak v rode Collema bolo epiteton cyanescens možné použiť, takže meno C. cyanescens Rabenh. (1845) založené na tom istom type je oprávnené. Správna citácia autorov mena Leptogium cyanescens, ktoré uviedol do platnosti Körber (1855) odkazom na C. cyanescens „Schaer.“, je teda (Rabenh.) Körb., a nie (Ach.) Körb. alebo (Schaer.) Körb.

<-- späť

ďalej -->