KAPITOLA II. MENÁ TAXÓNOV (VŠEOBECNÉ PREDPISY)
SEKCIA 2. TYPIFIKÁCIA
Článok 8
8.1. Typom mena druhu alebo vnútrodruhového taxónu je jediný dokladový exemplár alebo ilustrácia, s výnimkou malých bylín a väčšiny bezcievnatých rastlín, pri ktorých sa typ môže skladať z viac než jedného jedinca; tieto by sa mali uchovávať spolu v jednej herbárovej obálke alebo v jednom ekvivalentnom preparáte (napr. škatuľa, balíček, sklená nádoba, mikroskopický preparát).
8.2. Typové dokladové exempláre mien taxónov musia byť trvale konzervované a nesmú to byť živé rastliny alebo kultúry.
*Príklad 1. Kmeň CBS 7351 uvedený ako typ mena Candida populi Hagler & al. (in Int. J. Syst. Bacteriol. 39: 98. 1989) je prijateľný ako nomenklatorický typ, pretože je trvale konzervovaný v metabolicky inaktívnom stave lyofilizáciou (pozri tiež Odp. 8B.2).
8.3. Ak nie je možné pri druhu alebo vnútrodruhovom taxóne nefosílnych rastlín konzervovať dokladový exemplár ako typ mena alebo ak takéto meno nemá typový dokladový exemplár, typom môže byť ilustrácia.
8.4. Typom mena taxónu fosílnych rastlín v úrovni druhu alebo nižšej je dokladový exemplár, ktorého vyobrazenie buď sprevádza platné uverejnenie mena, alebo je súčasne citované (pozri Čl. 38). Ak boli pri platnom uverejnení uvedené alebo citované vyobrazenia viac než jedného dokladového exemplára, jeden z týchto dokladových exemplárov sa musí vybrať ako typ.
8.5. Za nomenklatorický typ použitý pri ustanovení taxónu fosílnych rastlín sa má považovať jeden celý dokladový exemplár.
Odporúčanie 8A
8A.1. Ak je holotypom, lektotypom alebo neotypom ilustrácia (pozri Čl. 8.3), pri určení použitia mena by sa mal pomocne použiť dokladový exemplár alebo dokladové exempláre, na základe ktorých bola ilustrácia utvorená.
8A.2. Ak nemožno konzervovať typový dokladový exemplár a ako typ mena nového taxónu sa ustanovuje ilustrácia (pozri Čl. 8.3), mali by sa uviesť údaje o zbere (pôvode) ilustrovaného materiálu (pozri tiež Odp. 32D.2).
8A.3. Ak je typový dokladový exemplár mena fosílnej rastliny rozdelený na časti (rezy fosílneho dreva, kúsky rastlín vo vápnitých konkréciách v uhlí atď.), mali by byť všetky časti pôvodne použité pri zostavení diagnózy zreteľne označené.
Odporúčanie 8B
8B.1. Z materiálu holotypu mena novoopísanej huby alebo riasy by sa mala, ak je to možné, pripraviť živá kultúra, ktorá by sa mala deponovať aspoň vo dvoch inštitucionálnych zbierkach kultúr alebo v genetických bankách. (Takéto uloženie neruší povinnosť konzervovať holotypový dokladový exemplár v zmysle Čl. 8.2.)
8B.2. V prípadoch, keď nomenklatorickým typom je kultúra trvale konzervovaná v metabolicky inaktívnom stave (pozri Čl. 8, Príkl. 1), na akýkoľvek živý izolát získaný z tejto kultúry by sa malo odkazovať výrazmi „z typu [ex-type]“ (ex typo), „z holotypu [ex-holotype]“ (ex holotypo), „z izotypu [ex-isotype]“ (ex isotypo) atď., aby bolo jasné, že tento materiál pochádza z typu, ale sám nomenklatorický typ nepredstavuje.