ODDELENIE II. PRAVIDLÁ A ODPORÚČANIA

KAPITOLA II. POSTAVENIE, TYPIFIKÁCIA A PRIORITA MIEN

SEKCIA 2. TYPIFIKÁCIA

 

Článok 9

9.1. Holotyp [holotype] mena druhu alebo vnútrodruhového taxónu je jeden dokladový exemplár alebo ilustrácia (pozri ale Čl. 37.4), ktoré pôvodný autor použil alebo ustanovil ako nomenklatorický typ. Pokiaľ sa holotyp zachoval, stanovuje použitie príslušného mena (pozri ale Čl. 9.13; pozri tiež Čl. 10).


Poznámka 1. Akékoľvek ustanovenie typu urobené pôvodným autorom, ak je jednoznačne vyjadrené v čase pôvodného uverejnenia mena taxónu, je konečné (pozri ale Čl. 9.9 a 9.13). Ak autor uviedol iba jeden prvok, musí sa akceptovať ako holotyp. Ak je nové meno založené na predtým uverejnenom opise alebo diagnóze taxónu, to isté platí pre materiál zahrnutý skorším autorom (pozri Čl. 7.7 a 7.8).


9.2. Lektotyp [lectotype] je dokladový exemplár alebo ilustrácia ustanovená z pôvodného materiálu za nomenklatorický typ v súlade s Čl. 9.9 a 9.10, ak v čase uverejnenia holotyp nebol označený, ak holotyp chýba, alebo ak sa zistí, že holotyp patrí ku viac než jednému taxónu (pozri tiež Čl. 9.13).


Poznámka 2. V tomto Kóde pôvodný materiál [original material] zahŕňa: (a) tie dokladové exempláre a ilustrácie (neuverejnené aj uverejnené buď pred, alebo zároveň s protológom), pri ktorých môže byť preukázané, že je na nich založený opis alebo diagnóza uvádzajúca meno do platnosti; (b) holotyp a tie dokladové exempláre, ktoré boli označené ako typy (syntypy alebo paratypy) mena pri jeho platnom uverejnení, hoci by ich autor opisu alebo diagnózy uvádzajúcej meno do platnosti nebol videl; (c) izotypy alebo izosyntypy mena bez ohľadu na to, či tieto dokladové exempláre autor opisu alebo diagnózy uvádzajúcej meno do platnosti alebo autor mena videl alebo nie.


9.3. Izotyp [isotype] je každý duplikát holotypu; je to vždy dokladový exemplár.

9.4. Syntyp [syntype] je akýkoľvek dokladový exemplár citovaný v protológu, ak nebol ustanovený holotyp, alebo ak akékoľvek dva alebo viaceré dokladové exempláre boli súčasne ustanovené ako typy.

9.5. Paratyp [paratype] je dokladový exemplár citovaný v protológu, ktorý však nie je ani holotypom, ani izotypom, ani jedným zo syntypov, ak boli dva alebo viaceré dokladové exempláre ustanovené ako typy.

Príklad 1. Holotypom mena Rheedia kappleri Eyma, ktoré označuje polygamický druh, je samčí dokladový exemplár zbieraný Kapplerom (593a v herbári U). Autor ustanovil hermafroditický dokladový exemplár zbieraný pracovníkmi Forestry Service of Surinam ako paratyp (B. W. 1618 v herbári U).

 

Poznámka 3. Ak nebol ustanovený holotyp, vo väčšine prípadov neexistujú ani paratypy, pretože všetky citované dokladové exempláre sú syntypmi. Avšak ak autor ustanovil dva alebo viac dokladových exemplárov ako typy (Čl. 9.4), všetky ostatné citované dokladové exempláre sú paratypy, a nie syntypy.


9.6. Neotyp [neotype] je dokladový exemplár alebo ilustrácia vybraná tak, aby slúžila ako nomenklatorický typ v prípadoch, keď chýba všetok materiál, na ktorom bolo meno založené (pozri tiež Čl. 9.15).

9.7. Epityp [epitype] je dokladový exemplár alebo ilustrácia vybraná tak, aby slúžila ako interpretatívny typ, ak holotyp, lektotyp, predtým ustanovený neotyp alebo všetok pôvodný materiál spojený s platne uverejneným menom je preukázateľne viacznačný a nedá sa jednoznačne determinovať na presné použitie mena taxónu. V prípade, že sa ustanoví epityp, musí sa výslovne citovať holotyp, lektotyp alebo neotyp, ktorý tento epityp dopĺňa (pozri Čl. 9.18).

 

Príklad 2. Holotyp mena Vitellaria paradoxa C. F. Gaertn. (1807) je semeno neznámeho pôvodu (P), jednoznačne patriace k druhu v súčasnosti známemu ako Butyrospermum paradoxum (C. F. Gaertn.) Hepper. Avšak dva poddruhy, ktoré sa rozoznávajú v rámci tohto druhu, sa dajú odlíšiť len na základe znakov na olistení alebo na súkvetí. Hall & Hurdle (in Taxon 44: 410. 1995) ustanovili epityp s olistením, Mungo Park (BM). Epityp patrí k západnému poddruhu, ktorý je v súčasnosti známy ako B. paradoxum subsp. paradoxum.

 

9.8. Ak sa pri ustanovení typu použije termín definovaný v Kóde (Čl. 9.1-9.7) v inom zmysle, než v akom je definovaný, považuje sa to za chybu, ktorá sa má opraviť (napríklad použitie termínu lektotyp na označenie toho, čo je v skutočnosti neotypom).

 

Príklad 3. Borssum Waalkes (in Blumea 14: 198. 1966) citoval herbárovú položku z Linného herbára No. 866.7 (LINN) ako holotyp mena Sida retusa L. (1763). Termín bol použitý nesprávne, pretože Linné citoval v protológu S. retusa aj ilustrácie v dielach Plukenet, Phytographia: t. 9, f. 2. 1691, a Rumphius, Herb. Amboin. 6: t. 19. 1750. Pretože všetky tri prvky patria do pôvodného materiálu (Čl. 9, Pozn. 2), použitie termínu holotyp, ako to urobil Borssum Waalkes, je chybou a má sa opraviť na lektotyp.

Príklad 4. Pri opise jurského druhu panciernatiek [dinoflagellates, obrněnky] Nannoceratopsis triceras Drugg (1978) ustanovil holotyp (mikroskopický preparát) a jeden izotyp (SEM preparát) z tej istej lokality a zóny a toho istého veku. Drugg citoval tiež dva iné dokladové exempláre, ktoré sú z inej lokality a zóny a iného stupňa ako „izotypy“. Druhý spôsob, akým použil Drugg termín izotyp, je chybou a má byť opravený na „paratyp“.

 

9.9. Ak autor mena druhu alebo vnútrodruhového taxónu neoznačil holotyp, ak sa holotyp stratil alebo bol zničený, alebo ak sa ukázalo, že materiál ustanovený za typ patrí ku viac než jednému taxónu, možno ustanoviť (Čl. 7.10 a 7.11) ako náhradu lektotyp alebo, ak je to prípustné (Čl. 9.6), neotyp.

9.10. Pri ustanovení lektotypu sa musí vybrať existujúci izotyp, ak izotyp neexistuje, potom je potrebné vybrať existujúci syntyp. Ak sa nezachoval žiadny izotyp, syntyp alebo izosyntyp, potom sa musí lektotyp vybrať spomedzi existujúcich paratypov. Ak neexistuje žiadny citovaný dokladový exemplár, lektotyp sa musí vybrať spomedzi necitovaných dokladových exemplárov a citovaných a necitovaných ilustrácií, ktoré tvoria zostávajúci pôvodný materiál, ak tento existuje.

9.11. Ak sa nezachoval žiadny prvok pôvodného materiálu, možno vybrať neotyp. Lektotyp má vždy prednosť pred neotypom, okrem prípadu vymedzeného Čl. 9.15.

9.12. Ak typový dokladový exemplár (herbárová položka [herbarium sheet] alebo ekvivalentný preparát) obsahuje časti patriace ku viac než jednému taxónu (pozri Čl. 9.9), meno musí zostať spojené s tou časťou, ktorá najlepšie zodpovedá pôvodnému opisu alebo diagnóze.

 

Príklad 5. Typ mena Tillandsia bryoides Griseb. ex Baker (1878) je dokladový exemplár Lorentz 128 (BM), ktorý sa však ukázal byť zmesou. Smith (in Proc. Amer. Acad. Arts 70: 192. 1935) konal v súlade s Čl. 9.12, keď vybral jednu časť z Lorentzovho zberu ako lektotyp.

 

9.13. Holotyp (alebo lektotyp) mena druhu alebo vnútrodruhového taxónu fosílnych rastlín (Čl. 8.5) je dokladový exemplár (alebo jeden z dokladových exemplárov), na ktorom sú založené ilustrácie, ktoré uviedli meno do platnosti (Čl. 38). Ak je pred 1. januárom 2001 (pozri Čl. 38.2) v protológu mena nového taxónu fosílnych rastlín v hierarchickej úrovni druhu alebo nižšej uvedený typový dokladový exemplár (Čl. 37.1), ale ak nie je označený medzi ilustráciami, ktoré uviedli meno do platnosti, lektotyp sa musí ustanoviť spomedzi dokladových exemplárov ilustrovaných v protológu. Tento výber sa má zmeniť, ak je možné preukázať, že pôvodný typový dokladový exemplár zodpovedá inej ilustrácii, ktorá uviedla meno do platnosti.

9.14. Ustanovenie lektotypu alebo neotypu, ktorý sa neskôr ukáže byť odkazom na jeden zber, ale na viac ako jeden dokladový exemplár, sa musí prijať (v zmysle Čl. 9.17), ale môže byť ďalej zúžené na jediný dokladový exemplár cestou nasledujúcej lektotypifikácie alebo neotypifikácie.

 

Príklad 6. Druh Erigeron plantagineus Greene (1898) bol opísaný na základe materiálu zbieraného M. Austinom v Kalifornii. Cronquist (in Brittonia 6: 173. 1947) napísal „Typ: Austin s. n., Modoc County, California (ND)“, čím ustanovil Austinov materiál v herbári ND ako [prvostupňový] lektotyp. Strother & Ferlatte (in Madrońo 35: 85. 1988) zistili, že zber v herbári ND obsahuje dva dokladové exempláre, pričom ustanovili jeden z nich (ND-G No. 057228) ako [druhostupňový] lektotyp. Pri nasledujúcich citáciách sa môžu obidve lektotypifikácie citovať v uvedenom poradí.

 

9.15. Ak sa holotyp alebo predtým ustanovený lektotyp stratil alebo bol zničený a ak sa dá preukázať, že všetok ostatný pôvodný materiál sa taxonomicky líši od zničeného typu, možno vybrať neotyp tak, aby sa zachovalo použitie mena ustanovené predošlou typifikáciou (pozri tiež Čl. 9.16).

9.16. Neotyp vybraný podľa Čl. 9.15 možno zmeniť, ak sa dá preukázať, že sa taxonomicky líši od holotypu alebo lektotypu, ktorý nahradil.

9.17. Autor, ktorý ako prvý ustanovil lektotyp alebo neotyp, sa musí v tomto výbere nasledovať, ale tento výber sa nahrádza (mení), ak (a) sa znovu našiel holotyp alebo v prípade neotypu akýkoľvek pôvodný materiál; výber sa môže zmeniť aj vtedy, ak (b) možno preukázať, že je vo vážnom konflikte s protológom a je k dispozícii iný prvok, ktorý nie je v konflikte s protológom, alebo ak (c) výber nebol v súlade s Čl. 9.12.

9.18. Autor, ktorý prvý ustanoví epityp, sa musí v tomto výbere nasledovať; odlišný epityp možno ustanoviť, iba ak sa pôvodný epityp stratí alebo zničí. Lektotyp alebo neotyp podporovaný epitypom môže byť nahradený v súlade s Čl. 9.17 alebo v prípade neotypu v súlade s Čl. 9.16. Ak možno preukázať, že epityp a typ, ktorý tento epityp podporuje, sú taxonomicky odlišné, a ak nie je možné použiť ani Čl. 9.16, ani 9.17, meno sa môže navrhnúť na konzerváciu s konzervovaným typom (Čl. 14.9; pozri tiež Čl. 57).


Poznámka 4. Epityp podporuje len ten typ, s ktorým je spojený typifikujúcim autorom. Ak je podporovaný typ nahradený, epityp nie je v žiadnom vzťahu k nahrádzajúcemu typu.


9.19. Ustanovenie epitypu sa neuskutoční, pokiaľ nie je uvedený herbár alebo inštitúcia, v ktorej je epityp uchovávaný, alebo ak je epitypom uverejnená ilustrácia, ak nie je uvedený plný a priamy bibliografický odkaz na túto ilustráciu.

9.20. Od 1. januára 1990 lektotypifikácia alebo neotypifikácia mena druhu alebo vnútrodruhového taxónu dokladovým exemplárom alebo nepublikovanou ilustráciou je účinná len vtedy, ak sa uvádza herbár alebo inštitúcia, v ktorej sa typ uchováva.

9.21. Od 1. januára 2001 sa lektotypifikácia alebo neotypifikácia mena druhu alebo vnútrodruhového taxónu neuskutoční, pokiaľ nie je uvedená s použitím termínu „lectotypus“ alebo „neotypus“, ich skratky alebo ekvivalentu v modernom jazyku (pozri ale Čl. 9.8).

Odporúčanie 9A

9A.1. Typifikácia mena, pre ktoré nebol ustanovený holotyp, by sa mala robiť len s pochopením pre metódu, ktorou autor pracoval; osobitne by sa malo brať do úvahy, že časť materiálu použitá autorom pri opise taxónu nemusí byť v jeho vlastnom herbári, dokonca sa nemusela ani zachovať, a naopak, že nie všetok materiál, ktorý sa zachoval v autorovom herbári, musel byť použitý pri opise taxónu.

9A.2. Ustanovenie lektotypu by sa malo urobiť s pochopením skupiny, ktorej sa to týka. Ako základný prameň pri výbere lektotypu by sa mali zohľadniť všetky aspekty protológu. Treba sa vyhnúť mechanickým metódam, napríklad automatickému výberu prvého citovaného dokladového exemplára alebo exemplára zbieraného osobou, podľa ktorej je druh pomenovaný, ako nevedeckým metódam, ktoré môžu zapríčiniť v budúcnosti zmätky a ďalšie zmeny.

9A.3. Pri výbere lektotypu by sa mala dať prednosť akémukoľvek náznaku zámeru autora, pokiaľ nie je v rozpore s protológom. Takýmito náznakmi sú rukopisné poznámky, anotácie herbárových položiek, rozpoznateľné vyobrazenia, epitetá ako typicus, genuinus atď.

9A.4. Keď je v protológu citovaný len jeden zber, ale nie je citovaná inštitúcia, v ktorej je tento zber uložený, potom by sa malo predpokladať, že holotypom je dokladový exemplár uložený v inštitúcii, o ktorej je známe, že tam autor pracoval, pokiaľ neexistujú údaje o tom, že autor pracoval aj s inými časťami rovnakého zberu.

9A.5. Keď boli spolu s pôvodným opisom alebo diagnózou zahrnuté alebo citované dva alebo viaceré heterogénne prvky, potom by sa mal lektotyp vybrať tak, aby sa zachovalo súčasné použitie mena. Osobitne ak iný autor už predtým vybral jeden alebo viac prvkov ako iné taxóny, zvyšok alebo jeho časť by sa mala ustanoviť za lektotyp, ak tento prvok nie je v konflikte s pôvodným opisom alebo diagnózou (pozri Čl. 9.17).

 

Odporúčanie 9B

 

9B.1. Pri výbere neotypu by sa mala zachovať osobitná opatrnosť a mali by sa využiť dôkladné znalosti, lebo kto typ vyberá, toho vedie len vlastný úsudok o tom, čo najlepšie zodpovedá protológu; ak sa neskôr výber ukáže byť chybný, nevyhnutne bude mať za následok ďalšiu zmenu.

<-- späť

ďalej -->